Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

 

\ Üniversitemiz  \  Sıkça Sorulan Sorular        
   

 SIKÇA SORULAN SORULAR


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kayıt koşulları nelerdir?

Üniversitemiz, bir devlet üniversitesidir. Dolayısıyla üniversitemizin akademik birimlerine öğrenci kabulü, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esaslara göre yapılır. Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun olan öğrenciler, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrasında üniversitemizin ilgili puan türüne göre öğrenci alan programları tercih etmeleri ve bu programlardan birine ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2015-2016 yılında hangi bölümlere öğrenci alınmıştır?

Üniversitemize, 2015-2016 öğretim yılında Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ( UOLP ortak Program-Ücretli), Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslararası Ticaret ve Finansman Uluslararası Ticaret ve Finansman ( UOLP Ortak Program-Ücretli), Turizm İşletmeciliği, Mütercim Tercümanlık bölümlerine öğrenci almıştır. Kontenjanlar her bölüm için, 20 Türk uyruklu, 7 yabancı uyruklu olmak üzere toplam 27 öğrenci olarak belirlenmiştir.

Üniversitenizde açılan ve açılması planlanan yüksek lisans ve doktora programları nelerdir?

Yüksek lisans (master) ve doktora programları ile ilgili Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerini faaliyete geçirdik. Sosyal Bilimler Enstitümüzde Yönetim ve Organizasyon ile Girişimcilik Ana Bilim Dalına hem tezli hem tezsiz, İşletme Ana Bilim Dalına tezsiz  yüksek lisans öğrencisi alınırken;  Fen Bilimleri Enstitümüzde Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalına  tezsiz, İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalına tezsiz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dallarına tezli öğrenci alınmıştır.
Ayrıca Yönetim ve Bilişim Sistemleri, Uluslararası Ticaret ve Finansman, İşletme, Pazarlama, Acil Durum ve Afet Yönetimi programları Sosyal Bilimler Enstitüsünde; Yapı ve Deprem Mühendisliği, Su Kaynakları Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik bölümlerinin yüksek lisans (master) ve doktora programlarının Fen Bilimleri Enstitüsünde açılması için planlama çalışmalarımız devam etmektedir.


Üniversiteniz yabancı uyruklu öğrenci kabul ediyor mu?


Üniversitemiz, yönetmelikler ve belirlenen esaslar çerçevesinde her bölüme 7 adet yabancı uyruklu öğrenci kabul etmektedir.


Dikey ve yatay geçişlerle ilgili detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Dikey ve yatay geçişlerle ilgili detaylı bilgiye Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın web sitesinden (ogrenci.adanabtu.edu.tr) “mevzuat” sekmesi altındaki “Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” adlı belgeyi indirerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın direkt telefonu olan “0 (322) 455 00 15” numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üniversitenizde ön lisans programları var mıdır?

Üniversitemizde ön lisans programları bulunmamaktadır.

Üniversitenizde yaz okulu uygulaması yapılıyor mu?

Üniversitemizde yaz okulu uygulaması yapılmamaktadır.

Uluslararası ortak diploma programlarınız nelerdir?

Üniversitemiz, İngiltere Leeds Beckett Üniversitesi ile yapılan anlaşma sonucunda İnşaat Mühendisliği ile Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümlerine ortak diploma programı açmış, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında bu programlara öğrenci alınmıştır. Öğrencilerimiz ilk üç seneyi üniversitemizde okuduktan sonra son yılı İngiltere’de okuyarak her iki üniversite tarafından onaylı ve tüm dünyada geçerli çift diploma alma hakkı kazanacaktır. Bu programları çeşitlendirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Üniversitenin kampüs yapımı hangi aşamada?  Temel ne zaman atılacak, ilk binaların yapımı ne kadar süre alacak ve  bu binalara  (yerleşkeye) ne zaman yerleşilecek?

Bina projelerinin (mimari, statik, mekanik, elektrik, altyapı) yapımı, master planı ve bürokratik işlemleri tamamladık. İhaleye çıktık. İlk etapta Rektörlük, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, sosyal tesisler, merkezi derslikler ve açık spor alanlarının temeli atılacaktır. Her kente üniversite açıldığından devletimizin imkanları ölçüsünde (yatırım bütçesi ölçeğinde) binaların büyümeye ve gelişmeye uygun olarak modüler sistemle yapılması planlanmaktadır. Kampüsümüzde temel atma işlemleri yapılmış olup, binaların yapımına hızla devam edilmektedir.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin eğitim ve öğretim faaliyetleri yerleşkeye taşınana kadar nerede yapılmaktadır?

Üniversitemiz ana yerleşkesine taşınana kadar Adana’nın üç farklı bölgesinde hizmet vermeye başlamıştır. Yeşiloba Yerleşkesinde Rektörlük, İdari Birimler ve Fen Bilimlerinin bulunduğu fakülteler; Ziyapaşa Yerleşkesinde Sosyal Bilimlerin olduğu fakülteler ile Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi; Kurttepe Yerleşkesinde ise Yabancı Diller Yüksekokulumuz ve TÖMER hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz ilk yıl Kurttepe Yerleşkesinde İngilizce hazırlık eğitimine başlayacaklardır. Ayrıca hazırlık sınıfını tamamlamış olan öğrencilerimiz Yeşiloba ve Ziyapaşa yerleşkelerinde bölüm derslerine başlamışlardır.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin diğer üniversitelerden farkı nedir? Nasıl bir üniversite hedeflenmektedir?

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) her yıl, her bölüme az öğrenci alan (20-27 kişi) aldığı öğrencileri nitelikli ve donanımlı yetiştiren, öğrenciler mezun olduğunda ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet eden, ikinci öğretim ve yaz okulu olmayan, sanayi kuruluşları ile iş birliği yapan fakültelerdeki bölümlerin ilgili paydaşlarıyla, sektörle proje ve iş birliği geliştiren, döner sermayesi yüksek kendi gücü ile ayakta duran, memleketimizdeki iş gücüne gerekli ara eleman için sürekli meslek eğitimi veren, yüksek lisans (master) ve doktora programları çeşitliliğine önem veren, yani Ar-ge üniversitesi olan, projelerle beslenen, proje merkezi olan, projeleri ekonomi ve patente dönüştüren, teknolojik bilgi üreten bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Yeniliğe ve değişime açık, liyakati ön planda tutan, bilimin ve demokrasinin egemen olduğu, yönünü Adana'ya çeviren, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, sanayi kuruluşları ve ilgili paydaşlarla uyumlu ve iş birliği yapan, halkımızla iç içe olan bir üniversite olma yolunda cesaretle, kararlılıkla, heyecanla çalışıyoruz. Bizlere üniversitemizin gelişim ve büyüme çalışmaları için günün yirmi dört saati az geliyor. Kısacası ‘’sadece bilimsel zengin değil, aynı zamanda teknoloji alanında da zengin" bir üniversite olmak, temel amacımızdır. Sonuçta ‘’iş garantili üniversite’’ olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Öğretim üyelerinizi hangi kaynaklardan sağlıyorsunuz?

1- Yurt dışında ihtisas yapmış olanları
2- Sanayi deneyimli öğretim üyelerini alıyoruz.

Üniversitenizde öğretim elemanı olma şartları nelerdir?
Öğretim elemanı; öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman ve uzman gibi unvanlardan oluşmaktadır. Bölümlerimize alacağımız öğretim elemanı ile ilgili ilanları hem web sayfamızda hem de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) sayfasında "akademik ilanlar" başlığı altında bulabilirsiniz. Yukarıda belirtilen öğretim elemanı unvanları ile ilgili 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik aşağıda verilmiştir. Bu kanun ve yönetmeliğin dikkatle ve özenle okunmasını tavsiye ederiz. Bu yönetmelikle ilgili anlaşılmayan ve değerlendirilemeyen bir unsur olduğunda üniversitemiz genel sekreter yardımcısı ile iletişim kurabilirsiniz.
http://www.adanabtu.edu.tr/IKbasvuru/akademik/

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesine öğretim üyesi alma şartları nelerdir?

Öğretim üyesi; yardımcı doçent, doçent ve profesörden oluşmaktadır. Üniversitemizin eğitim dili İngilizce olacağından, alınacak öğretim üyelerinin;
- ÜDS, KPDS veya YDS’den en az 80 puan almak,
-TOEFL, IELTS gibi uluslararası sınavlardan Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) belirlediği sınavlardan en az 80 eş değer puan almak,
-Doktorasını İngilizce eğitim veren bir yükseköğretim kurumunda yapmış olmak,
şartlarından en az birini taşımaları, İngilizce eğitimin ölçütleridir. Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) yardımcı doçent, doçent ve profesör atamalarında 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönetmeliği göz önünde bulundurulmaktadır.
  

 

YAŞAMIN İÇİNDE...

ADANA BTÜ'DE

BUGÜN

13. ŞUBAT 2016

CUMARTESİ

İletişim

Tel

:

:

Fax

:

e-mail : rektorluk@adanabtu.edu.tr

Tasarım: BİDB-2015-BTU Her Hakkı Saklıdır

Ziyaretçi Sayısı : 51671

Adres

0 (322) 455 00 08 (Genel Sekreterlik)

0 (322) 455 00 00

:

0 (322) 455 00 09

Yeşiloba Yerleşkesi Yeşiloba Mah.

Öğretmenler Bulvarı 46278 Sokak

No:3   01180 Seyhan / ADANA