Öğrenci İşleri Otomasyonu Dış İlişkiler Birimi Uluslararası Öğrenci Ofisi Bologna Bilgi Sistemi
TR   EN
    Genel Bilgiler  
    Hedeflerimiz  
    Neden Adana BTÜ  
    Hedeflerimiz Tanıtım Filmi  
    Tanıtım Videoları  
    Bölüm Videoları  
     Rektörden Mesaj  
    Logo ve Kurumsal Kimlik  
    Ulaşım  
    Konum ve Yerleşke  
    Bilgi Edinme  
    Sıkça Sorulan Sorular  
\ Üniversitemiz  \  Sıkça Sorulan Sorular        

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2014-2015 yılında hangi bölümlere kaç öğrenci alacaktır?

Üniversitemize, 2014-2015 öğretim yılında,  Biyomühendislik, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği, Turizm İşletmeciliği, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Yönetim Bilişim Sistemleri, 20 Türk uyruklu, 5 yabancı uyruklu olmak üzere toplam 25 öğrenci alınacaktır.

Yüksek lisans ve doktora programları ne zaman açılacak, hangi yüksek lisans ve doktora programları olacak?

Yüksek lisans (master) ve doktora programları ile ilgili Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerini faaliyete geçirdik. Sosyal Bilimler Enstitümüzde Yönetim ve Organizasyon ile Girişimcilik Ana Bilim Dalına hem tezli hem tezsiz, İşletme Ana Bilim Dalına tezsiz  yüksek lisans öğrencisi alırken,  Fen Bilimleri Enstitümüzde Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalına  tezsiz, İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalına tezsiz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği tezli, öğrenci alındı. Ayrıca Yönetim ve Bilişim Sistemleri, Uluslararası Ticaret ve Finansman, İşletme, Pazarlama, Acil Durum ve Afet Yönetimi programları Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde; Yapı ve Deprem Mühendisliği, İş Güvenliği, Su Kaynakları Mühendisliği, Makine, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Biyomühendislik, Endüstri Mühendisliği bölümlerinin yüksek lisans (master) ve doktora programlarının Fen Bilimleri Enstitüsü'nde açılması için planlama çalışmalarımız devam etmektedir.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin kampüs yeri belli mi, üniversite nerede kurulacak?

Kampüs yerimiz çok kısa bir süre içinde belli olacak.


Üniversite yerleşkesi belli olduğunda  temel ne zaman atılacak, ilk binaların yapımı ne kadar süre alacak ve  bu binalara  (yerleşkeye) 
ne zaman yerleşilecek?

Bina projelerinin (mimari, statik, mekanik, elektrik, altyapı) yapımı, master planı ve bürokratik işlemleri tamamladık. İlk etapta Rektörlük, ,Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, sosyal tesisler, merkezi derslikler ve açık spor alanlarının temeli atılacaktır. Her kente üniversite açıldığından devletimizin imkanları ölçüsünde (yatırım bütçesi ölçeğinde) binaların büyümeye ve gelişmeye uygun olarak modüler sistemle yapılması planlanmaktadır. İmar uygulama, ihale ve yasal süreçler de düşünüldüğünde, kampüs temelinin atılmasının 2014’ün Eylül ayında olması için tüm gücümüzle çalışıyoruz.


Hangi fakültelerin ve fakültelerin hangi bölümlerinin açılması planlanmaktadır?

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerine; İşletme Fakültesinde Yönetim ve Bilişim Sistemleri Bölümüne öğrenci alındı ve eğitime başlandı. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde Makine, Bilgisayar, İnşaat, Malzeme, Biyomühendislik, Gıda, Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümleri; Turizm Fakültesinde, Turizm İşletmeciliği Bölümü; İşletme Fakültesinde Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü; Hukuk Fakültesinde Özel ve Kamu Hukuku Bölümleri; Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde Mimarlık Bölümü; Siyasal Bilgiler Fakültesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler Bölümleri; İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde Psikoloji Bölümü açılmıştır. Bu bölümlerin hemen hemen tamamına 2014-2015 yılında öğrenci alacağız. Öğretim üyesi alma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Yabancı Diller Yüksekokulu, Sürekli Eğitim Merkezi ve yabancı öğrenciler için Türkçe Öğretimi Eğitim Merkezi kurulmuştur. Merkezlerimizdeki eğitimler kentimize yönelik şekilde devam etmektedir.


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin eğitim ve öğretim faaliyetleri yerleşkeye taşınana kadar nerede olacaktır?

Üniversitemiz ana yerleşkesine taşınana kadar Adana’nın üç farklı bölgesinde hizmet vermeye başlamıştır. Yeşiloba Yerleşkesinde Rektörlük, İdari Birimler ve Fen Bilimlerinin bulunduğu fakülteler; Ziyapaşa Yerleşkesinde Sosyal Bilimlerin olduğu fakülteler ile Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi; Kurttepe Yerleşkesinde ise Yabancı Diller Yüksekokulumuz ve TÖMER hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz yüzde yüz İngilizce eğitim görecekleri için bu yıl Kurttepe Yerleşkesinde İngilizce hazırlık eğitimine başlamıştır.


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin diğer üniversitelerden farkı nedir? Nasıl bir üniversite hedeflenmektedir?

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) her yıl, her bölüme az öğrenci alan (20-25 kişi) aldığı öğrencileri nitelikli ve donanımlı yetiştiren, öğrenciler mezun olduğunda ulusal ve uluslararası rekabet eden, ikinci öğretim ve yaz okulu olmayan, sanayi kuruluşları ile iş birliği yapan fakültelerdeki bölümlerin ilgili paydaşlarıyla, sektörle proje ve iş birliği geliştiren, Hukuk Fakültesi hariç üniversitenin tüm bölümlerinde eğitim dili yüzde yüz İngilizce olan, döner sermayesi yüksek kendi gücü ile ayakta duran, memleketimizdeki işgücüne gerekli ara eleman için sürekli meslek eğitimi veren, yüksek lisans (master) ve doktora programları çeşitliliğine önem veren, yani Ar-ge üniversitesi olan, projelerle beslenen, proje merkezi olan, projeleri ekonomi ve patente dönüştüren, teknolojik bilgi üreten bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Yeniliğe ve değişime açık, liyakati ön planda tutan, bilimin ve demokrasinin egemen olduğu, yönünü Adana'ya çeviren, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, sanayi kuruluşları ve ilgili paydaşlarla uyumlu ve iş birliği yapan, halkımızla iç içe olan bir üniversite olma yolunda cesaretle, kararlılıkla, heyecanla çalışıyoruz. Bizlere üniversitemizin gelişim ve büyüme çalışmaları için günün yirmi dört saati az geliyor. Kısacası ‘’sadece bilimsel zengin değil, aynı zamanda teknoloji alanında da zengin" bir üniversite olmak, temel amacımızdır. Sonuçta ‘’iş garantili üniversite’’ olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.


Öğrencilerinize burs veriyor musunuz?

Üniversitemiz, Adanalı iş adamlarının katkılarıyla ve üniversitemizin derneği aracılığıyla her öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında verilen burs miktarı öğrencinin yerleştirme puanı esas alınarak, başarı sıralamasına göre belirlenmektedir. Buna göre;

İlk 1.000’de tercih edenlere: 2.000TL

1.000 ile 5.000 arasındaki adaylara; Aylık 1.500 TL

5.001 ile 10.000 arasındaki adaylara; Aylık 1.000 TL

10.001 ile 20.000 arasındaki adaylara; Aylık 500 TL

20.001 ile 30.000 arasındaki adaylara; Aylık 400 TL

30.001 ile 40.000 arasındaki adaylara; Aylık 300 TL  burs verilmektedir.


Öğretim üyelerinizi nereden ve nasıl alıyorsunuz?

Öğretim üyelerimizi iki kaynaktan alıyoruz.

1-     Yurtdışında ihtisas yapmış olanları

2-     Sanayi deneyimli öğretim üyelerini alıyoruz.


Üniversitenizde öğretim elemanı olma şartları nelerdir?

Öğretim elemanı; öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman ve uzman gibi ünvanlardan oluşmaktadır. Bölümlerimize alacağımız öğretim elemanı ile ilgili ilanları hem web sayfamızda hem de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) sayfasında "akademik ilanlar" başlığı altında bulabilirsiniz. Yukarıda belirtilen öğretim elemanı ünvanları ile ilgili 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik aşağıda verilmiştir. Bu kanun ve yönetmeliğin dikkatle ve özenle okunmasını tavsiye ederiz. Bu yönetmelikle ilgili anlaşılmayan ve değerlendirilemeyen bir unsur olduğunda üniversitemiz genel sekreter yardımcısı ile iletişim kurabilirsiniz.

http://www.adanabtu.edu.tr/IKbasvuru/akademik/


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne öğretim üyesi alma şartları nelerdir?

Öğretim üyesi; yardımcı doçent, doçent ve profesörden oluşmaktadır. Üniversitemizin eğitim dili İngilizce olacağından, alınacak öğretim üyelerinin;

- ÜDS, KPDS veya YDS’den en az 80 puan almak,

-TOEFL, IELTS gibi uluslararası sınavlardan Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) belirlediği sınavlardan en az 80 eş değer puan almak,

-Doktorasını İngilizce eğitim veren bir Yükseköğretim Kurumunda yapmış olmak,

  şartlarından en az birini taşımaları, İngilizce eğitimin ölçütleridir. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yardımcı doçent, doçent ve profesör atamalarında 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönetmeliği göz önünde bulundurulmaktadır.

 


 Öğrenciler
  Öğrenci Bilgi Sistemi
  Uluslararası Öğrenci Ofisi
  Öğrenci E-Posta
  Sürekli Eğitim Merkezi
  Aday Öğrenci Kayıt İşlemleri
  Bilgi Edinme

 Akademik Yaşam
  Akademik Başvuru
  Akademik Takvim
  Web Mail
  Ar-Ge Teknoloji Ofisi
  Kütüphane
  İstek Talep Formu

 Dış İlişkiler
  Erasmus
  Mevlana Değişim Programı
  Farabi Değişim Programı
  Avrupa Gönüllü Hizmeti
  Bologna Süreci
  İkili Anlaşmalar

        Üniversiteler; barındırdıkları dinamik insan unsurları, evrensel düşünce yapıları,bilgiyi etkin paylaşma imkânları ile içinde bulundukları toplumu çok kısa zamanda...  devamı
         
  Yeşiloba Yerleşkesi Yeşiloba Mah.
Öğretmenler Bulvarı 46278 Sokak No:3
01180 Seyhan / ADANA
  444 01 88  
  Tasarım: BİDB-2013-BTU Her hakkı saklıdır  
   Sitemizi 01.01.2012 tarihinden itibaren 29218  kişi ziyaret etmiştir