Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

 

\ Üniversitemiz  \  Sıkça Sorulan Sorular        
   

 SIKÇA SORULAN SORULAR


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kayıt koşulları nelerdir?

Üniversitemiz, bir devlet üniversitesidir. Dolayısıyla üniversitemizin akademik birimlerine öğrenci kabulü, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esaslara göre yapılır. Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun olan öğrenciler, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrasında üniversitemizin ilgili puan türüne göre öğrenci alan programları tercih etmeleri ve bu programlardan birine ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2016-2017 yılında hangi bölümlere öğrenci alınmıştır?

Üniversitemize, 2016-2017 öğretim yılında Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Turizm İşletmeciliği, Mütercim Tercümanlık bölümlerine öğrenci almıştır.

Üniversitenizde açılan ve açılması planlanan yüksek lisans ve doktora programları nelerdir?

Yüksek lisans (master) ve doktora programları ile ilgili Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerini faaliyete geçirdik. Sosyal Bilimler Enstitümüzde Yönetim ve Organizasyon ile Girişimcilik Anabilim Dalına hem tezli hem tezsiz, İşletme Anabilim Dalına tezsiz  yüksek lisans öğrencisi alınırken;  Fen Bilimleri Enstitümüzde Gıda Mühendisliği Anabilim Dalına tezli ve tezsiz, İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalına tezsiz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Anabilim Dallarına tezli öğrenci alınmıştır.


Üniversiteniz uluslararası öğrenci kabul ediyor mu?


Üniversitemiz, yönetmelikler ve belirlenen esaslar çerçevesinde her bölüme uluslararası öğrenci kabul etmektedir.


Dikey ve yatay geçişlerle ilgili detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Dikey ve yatay geçişlerle ilgili detaylı bilgiye Anasayfamızdaki ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın web sitesindeki (ogrenci.adanabtu.edu.tr) “mevzuat” menüsünden “Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” adlı belgeden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın direkt telefonu olan “0 (322) 455 00 15” numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üniversitenizde ön lisans programları var mıdır?

Üniversitemizde ön lisans programları bulunmamaktadır.

Üniversitenizde yaz okulu uygulaması yapılıyor mu?

Üniversitemizde yaz okulu uygulaması yapılmamaktadır.


Üniversitenin kampüs yapımı hangi aşamada?  

Yerleşkemizin temelleri atılmış olup, “Derslik ve Merkezi Birimler Projesi” ile “Yerleşke Altyapısı Projesi” kapsamında; Rektörlük Binası, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 1. Etap Binaları, Merkezi Kafeterya Binası inşaatlarına başlanmıştır. Yerleşke altyapısı kapsamında; kanalizasyon, tesisat galerisi, elektrik, su, çevre düzenlemesi, doğalgaz, yol, ısı merkezi, trafo, telefon çalışmaları hızla devam etmektedir. Ayrıca proje kapsamında toplam 1.431.712 m²’lik arazi yerleşke alanı olarak; 40.000 m²’lik arazi ise yurt alanı olarak tahsis edilmiştir. 

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin eğitim ve öğretim faaliyetleri yerleşkeye taşınana kadar nerede yapılmaktadır?

Üniversitemiz ana yerleşkesine taşınana kadar Adana’nın üç farklı bölgesinde hizmet vermeye başlamıştır. Yeşiloba Yerleşkesinde Rektörlük, İdari Birimler ve Fen Bilimlerinin bulunduğu fakülteler; Ziyapaşa Yerleşkesinde Sosyal Bilimlerin olduğu fakülteler ile Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi ve TÖMER; Kurttepe Yerleşkesinde ise Yabancı Diller Yüksekokulumuz hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz ilk yıl Kurttepe Yerleşkesinde İngilizce hazırlık eğitimine başlayacaklardır. Ayrıca hazırlık sınıfını tamamlamış olan öğrencilerimiz Yeşiloba ve Ziyapaşa yerleşkelerinde bölüm derslerine başlamışlardır.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin diğer üniversitelerden farkı nedir? Nasıl bir üniversite hedeflenmektedir?

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) her yıl, her bölüme az öğrenci alan, aldığı öğrencileri nitelikli ve donanımlı yetiştiren, öğrenciler mezun olduğunda ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet eden, ikinci öğretim ve yaz okulu olmayan, sanayi kuruluşları ile iş birliği yapan fakültelerdeki bölümlerin ilgili paydaşlarıyla, sektörle proje ve iş birliği geliştiren, döner sermayesi yüksek kendi gücü ile ayakta duran, memleketimizdeki iş gücüne gerekli ara eleman için sürekli meslek eğitimi veren, yüksek lisans (master) ve doktora programları çeşitliliğine önem veren, yani Ar-ge üniversitesi olan, projelerle beslenen, proje merkezi olan, projeleri ekonomi ve patente dönüştüren, teknolojik bilgi üreten bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Yeniliğe ve değişime açık, liyakati ön planda tutan, bilimin ve demokrasinin egemen olduğu, yönünü Adana'ya çeviren, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, sanayi kuruluşları ve ilgili paydaşlarla uyumlu ve iş birliği yapan, halkımızla iç içe olan bir üniversite olma yolunda cesaretle, kararlılıkla, heyecanla çalışıyoruz. Kısacası ‘’sadece bilimsel zengin değil, aynı zamanda teknoloji alanında da zengin" bir üniversite olmak, temel amacımızdır. 

Öğretim üyelerinizi hangi kaynaklardan sağlıyorsunuz?

1- Yurt dışında ihtisas yapmış olanları
2- Sanayi deneyimli öğretim üyelerini alıyoruz.

Üniversitenizde öğretim elemanı olma şartları nelerdir?
Öğretim elemanı; öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman ve uzman gibi unvanlardan oluşmaktadır. Bölümlerimize alacağımız öğretim elemanı ile ilgili ilanları hem web sayfamızda hem de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) sayfasında "akademik ilanlar" başlığı altında bulabilirsiniz. Yukarıda belirtilen öğretim elemanı unvanları ile ilgili 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik aşağıda verilmiştir. Bu kanun ve yönetmeliğin dikkatle ve özenle okunmasını tavsiye ederiz. Bu yönetmelikle ilgili anlaşılmayan ve değerlendirilemeyen bir unsur olduğunda üniversitemiz genel sekreter yardımcısı ile iletişim kurabilirsiniz.
http://www.adanabtu.edu.tr/IKbasvuru/akademik/

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesine öğretim üyesi alma şartları nelerdir?


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü Mevzuatı Listesi için tıklayınız

  

 

"Dünden İleri"

23. ŞUBAT 2017

PERŞEMBE

İletişim

Tel

:

 

Fax

:

e-mail : rektorluk@adanabtu.edu.tr

Tasarım: BİDB-2015-BTU Her Hakkı Saklıdır

Ziyaretçi Sayısı : 68439

Adres

0 (322) 455 00 00

:

0 (322) 455 00 09

Yeşiloba Yerleşkesi Yeşiloba Mah.

Öğretmenler Bulvarı 46278 Sokak

No:3   01180 Seyhan / ADANA